?איך בוחרים מקום עבודה

חיפוש עבודה הוא "עבודה" בפני עצמה ורבים מתקשים בביצוע משימה זו, שדורשת יוזמה, קבלת החלטות והשקעה רבה. אתר זה ידריך אותך בתהליך החיפוש ובחירת המשרה המתאימה לך ביותר, ויספק לך הכוונה למקורות סיוע אחרים, באינטרנט ומחוצה לו.

העבודה היא חלק נכבד מחייו של האדם. בממוצע, סכום כל השעות שאדם מקדיש לעבודה במהלך חייו מגיע לכ-11 שנים, כלומר, כ-15% מחיינו מוקדש לעבודה! עולם העבודה מציע כיום מגוון רחב מאוד של משרות בכל מקצוע. רבים מתקשים לבחור במשרה המתאימה להם ביותר, גם אם כבר בחרו את המקצוע בו יעסקו בעתיד
רבים מהמעסיקים מעדיפים את עובדיהם בעלי ניסיון, דבר החוסך מהם לימוד והכשרה ארוכת טווח. לכן, גם אם רק זה עתה בחרת את תחום הלימודים או המקצוע המתאימים לך, כדאי שתשקול לצבור ניסיון בתחום זה. ניסיון זה, גם אם בתפקידים זוטרים או זמניים, יקנה לך ידע רב ויקר ערך על התחום בו בחרת, ויכול, מצד אחד, לחזק את בחירתך, או מצד שני (וגם זה לטובה!) לגרום לך לפקפק במידת ההתאמה של מקצוע זה לך, ולשקול בחירה בתחום עיסוק שונה.
 

תהליך בחירת המשרה הוא תהליך חשוב, שכן מקום העבודה שבו תבחר יהווה חלק משמעותי בחייך במהלך תקופת העסקתך בו, וגם ישפיע על אפשרויות התעסוקה שלך בעתיד. תהליך הבחירה הינו מורכב, הן מכיוון שישנן הצעות עבודה רבות בשוק העשויות להיראות לך מעניינות, והן מכיוון שעליך להתחרות במועמדים אחרים על קבלת המשרה.

בכדי להתמודד עם המשימה המורכבת של בחירת משרה המתאימה לך ביותר, חילקנו את תהליך קבלת ההחלטה למספר שלבים מסודרים, אשר יסייעו לך להגיע להחלטה הטובה ביותר עבורך.

סריקה וסינון ראשוני לאיתור מקומות עבודה "מבטיחים"
עולם העבודה מציע סוגים שונים ומגוונים של משרות בכל מקצוע ומקצוע. כדאי לבדוק כמה שיותר משרות שיכולות להיות רלוונטיות לגביך, בכדי לפתוח בפניך כמה שיותר אפשרויות. כמו כן, כדאי לנסות להתקבל לעבודה בכמה מקומות במקביל, למרות שאין צורך לשלוח קורות חיים לכל המשרות הפנויות הקיימות בתחום שלך. במקום להתאמץ ולשלוח קורות חיים לאין ספור מקומות, כדאי לעשות סינון ראשוני, בסופו תקבל רשימה מצומצמת של משרות המתאימות להעדפותיך ולנתוניך.
בשלב הסינון הראשוני המטרה היא למחוק מרשימת המשרות האפשריות את אותן משרות שאינן מתאימות לך בשני מובנים:
א. עליך להגדיר מהם השיקולים הבסיסיים החשובים לך ביותר במשרה אותה אתה מחפש, ולמחוק מן הרשימה משרות שאינן מתאימות להעדפותיך בשיקולים אלה, על פי מה שידוע לך ממודעת הדרושים או המידע הראשוני המצוי ברשותך לגבי אותה משרה.
רשימת השיקולים הראשונית עשויה לכלול שיקולים כמו:

bullet

האם משרה זו מתאימה לתחום המקצועי שלי?

bullet

האם היקף המשרה (מלאה או חלקית) ושעות העבודה מתאימים לי?

bullet

מהו המיקום של מקום העבודה והאם חשוב לי המרחק ממקום מגוריי?

ב. עליך למחוק מן הרשימה משרות שנתוניך אינם מתאימים לדרישות הקבלה הנדרשות מהן (למשל: תואר שני במנהל עסקים, או שפה כלשהי ברמת שפת אם).

עבור שיקול אחר שיקול לאורך כל המשרות, ומחק את המשרות שאינן מתאימות.
עם סיום שלב זה יש בידיך רשימת משרות "מבטיחות" (כלומר, "שוות" המשך בדיקה). ייתכן שיש לך כעת רשימה מצומצמת מספיק ואז אתה יכול לשלוח קורות חיים לכל המשרות שנותרו. לעומת זאת, יתכן שעדיין הרשימה ארוכה והנך זקוק לצמצום נוסף. השלב הבא יעזור לך לצמצם את הרשימה, במידה והנך זקוק לכך. כמו כן, השלב הבא יעזור לך לסדר את הרשימה שנותרה לך לפי סדר עדיפויות, כך שאם תתקבל ליותר ממשרה אחת, תוכל לבחור בקלות את המשרה המועדפת עליך.

צלילה לעומק רשימת המשרות ה"מבטיחות"
להבדיל מהסינון הראשוני, בשלב זה מתבצעת השוואה בין המקצועות בצורה מפורטת בעזרת רשימה מורחבת של שיקולים. שלב זה יתרום לך במספר דרכים:
א. במידה ורשימת המשרות שנותרה לך לאחר השלב הראשון עדיין ארוכה, שלב זה יעזור לך לצמצם את הרשימה.
ב. גם אם נותרה לך רשימת משרות מצומצמת מספיק, שלב זה יסייע לך לדרג את המשרות לפי העדפותיך: דירוג כזה יוכל לעזור לך במידה ותקבל תשובות חיוביות מכמה משרות, לבחור את זו המועדפת עליך.

בבחירת מקום עבודה יש לקחת בחשבון שיקולים שונים. כדי לבחור מקום עבודה הבהר לעצמך אילו שיקולים חשובים לך במיוחד בהחלטה זו ואילו שיקולים חשובים לך פחות.

דוגמה לרשימת השיקולים המורחבת


בתהליך חיפוש עבודה עליך להיות מודע לכך שלא קיימת עבודה אידיאלית ומושלמת ולכן עליך להיות מוכן להתפשרויות. הבהר לעצמך מהם הדברים החשובים לך ביותר עליהם אינך מוכן להתפשר ומהם הדברים שלגביהם תהיה מוכן להתגמש.
למשל, מקום עבודה עשוי להיות מרוחק מביתך, אך להציע סביבת עבודה נעימה וכן יחסי עובד-מעביד טובים. במקרה כזה יהיה עליך להחליט עד כמה חשוב כל אחד מהשיקולים עבורך. האם שיקול המיקום הגיאוגרפי חשוב מאוד עבורך או שאתה מוכן להתגמש בנושא זה לטובת השיקולים האחרים.

כעת יש לך רשימה מצומצמת של משרות מדורגת לפי סדר העדפותיך.

קבלת ההחלטה
בחירת משרה שונה ממצבי קבלת החלטות אחרים משום שבשלב הראשון אינך צריך להגיע להחלטה לגבי משרה אחת ויחידה, אלא לנסות ולהתקבל למספר משרות אותן מצאת כמתאימות לך.
כמובן, מה שיקבע בסופו של דבר היכן תעבוד הן התשובות שתקבל ממקומות העבודה השונים אליהם פנית. מאחר שדירגת את המשרות לפי סדר העדיפויות שלך כבר בשלב הקודם, קבלת ההחלטה הסופית מבחינתך צריכה להיות מהלך פשוט: בהתאם לתשובות החיוביות שתקבל ממקומות העבודה, תוכל לבחור את המשרה שדרגת בעדיפות גבוהה יותר ברשימתך.
ייתכנו שלושה מצבים :
1. מצב של וודאות מלאה, שבו אתה מקבל תשובה חיובית למשרות בהן אתה מעוניין ואז תוכל לבחור את המשרה שדרגת בעדיפות הגבוהה ביותר ברשימתך.
2. מצב של אי וודאות, בו לא קיבלת תשובה מאף מקום עבודה ואז כל שעלייך לעשות בינתיים הוא להמתין.
3. אי וודאות לגבי אחת מהמשרות – המועדפת יותר. במקרה כזה אתה צריך לחשוב אם אתה מעוניין לאשר את קבלתך למקום עבודה מסוים לפני שקיבלת תשובה ממקום אחר. שכן, אתה עשוי להיתקל במצב בו במידה והתקבלת למשרה מסוימת ואתה צריך לתת להם תשובה אך הנך ממתין עדיין לתשובה ממשרה שמועדפת יותר. במצב כזה, כדאי לחפש מידע לצמצום אי הודאות מהמעביד. אתה יכול לנסות לברר מהו טווח הזמן הצפוי לתשובה, לברר את סיכויי קבלתך ולנסות "למשוך" זמן במסירת האישור למשרה שממנה קבלת תשובה חיובית.
 

מידע נוסף על חיפוש עבודה ותהליך הגשת מועמדות

bullet

כתיבת קורות חיים

bullet

איפה מוצאים מידע לגבי משרות פנויות?

bullet

הכנה לקראת ריאיון העבודה

bullet

הכנה לקראת מבחני מיון

bullet

הכנה למרכזי ההערכה