?ללמוד במכללה או באוניברסיטה

 

 

אם בעבר נתפסו הלימודים במכללה כפשרה בהשוואה ללימודים באוניברסיטה, הרי שבשנים האחרונות התפתחו והתבססו מכללות רבות וחלקן מספקות חלופה שוות ערך ללימודים באוניברסיטה. עם זאת, קיימים הבדלים בין לימודים במכללה ללימודים באוניברסיטה, שלחלקם עשויות להיות השלכות כבדות משקל בזמן הלימודים ואחריהם. חשוב לשים לב לכך שלא בכל מוסד לימודים ניתן ללמוד כל תחום, ולכן השאלות "מה ללמוד?" ו"איפה ללמוד?" קשורות לעתים זו בזו.

 

אז איך לבחור בין מכללה לאוניברסיטה?

 

בהחלטה זו צריך לקחת בחשבון מספר שיקולים, שלחלקם ניתן לייחס חשיבות גדולה ולחלקם חשיבות מועטה יחסית:

 

תנאי הקבלה – תנאי הקבלה למכללה נמוכים כמעט תמיד מאלו שבחוג מקביל באוניברסיטה, ומאפשרים גם לבעלי ציונים נמוכים יחסית להתקבל וללמוד תחומים הסגורים בפניהם באוניברסיטאות.

 

שכר לימוד – שכר הלימוד בחלק מהמכללות זהה לשכר הלימוד האוניברסיטאי, ובחלק מהמכללות הוא גבוה מזה שבאוניברסיטאות, לעתים בצורה משמעותית.

 

מהלך הלימודים – בחלק מתחומי הלימוד קיימים הבדלים בין מכללות לאוניברסיטאות בתכנים הנלמדים, ברמת הלימודים ובעומס מערכת השעות (במכללות מסוימות מתקיימים גם לימודי ערב).

 

קבלה לעבודה ולתארים מתקדמים – בעוד שלחלק מהמכללות מוניטין טוב, חלק  מהמכללות עדיין לא ביססו את מעמדן, ולעתים בוגריהן מתקשים למצוא עבודה או להתקבל ללימודים מתקדמים בהשוואה לבוגרי אוניברסיטאות. גורם זה משתנה בין המכללות השונות ובין המסלולים השונים בתוך המוסד.

 

  אם החלטתם ללמוד במכללה, חשוב לזכור כי קיים היצע גדול מאוד של מכללות המציעות מסלולים שונים, ועל כן חשוב לקחת בחשבון גם את השיקולים הבאים:

 

הכרה בתואר – ודאו כי המכללה מעניקה תואר מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, תעודה המוכרת על ידי הגוף הרלוונטי לאותו התחום, ולא רק "ניתן אישור פרסום והרשמה" בתחום.

 

תוכנית הלימודים – אל תסתפקו במוניטין הכללי של המכללה. השיגו מידע לגבי התוכנית הספציפית שבה אתם מתעניינים – בחלק מהמכללות קיים פער גדול בין תחומי הלימוד השונים.

 

מיקום – האם המכללה ממוקמת קרוב מספיק לבית? אם לא, האם קיימים בה מעונות לסטודנטים?

 

אווירה – האם שוררת במכללה אווירה סטודנטיאלית? האם קיימים בה שירותים ומתקנים היוצרים אווירה אקדמית (ספרייה, מחשבים וכו')?

 

מומלץ להיעזר בניסיונם של סטודנטים ותיקים. משרד התמ"ת ערך סקר השוואתי בין המכללות בארץ לגבי נושאים כגון איכות השירות, איכויות סביבת לימודים, תשתיות תומכות הוראה, איכויות הוראה, ושירותים לסטודנט. לקישור לסקר הקלק כאן

 

כמו כן, מומלץ לבקר בפורטל מכללות לקבלת מידע רב על המכללות בארץ.

 

חדש! ניתן למצוא נתונים מעניינים ורלוונטיים להשוואה בין תחומי הלימוד בתוך מוסד ובין המוסדות באתר המועצה להשכלה גבוהה (כולל ממוצע ציון פסיכומטרי, משך הלימודים בפועל, ושכר שנתיים לאחר סיום התואר).